Vyhněte se kolonám – pořiďte si elektrokolo

Chystáte se na své první šlápnutí do pedálů a vybíráte si jízdní kolo? Nechte si poradit odborníky a investujte do elektrokola, které vám pomůže i v náročných terénech a hlavně se vyhnete kolonám ve městě, ve kterých byste zůstali stát autem.

 

Co je to elektrokolo

Elektrokolo je jízdní kolo, které vypadá jako běžné horské nebo trekingové kolo, ale je vybaveno baterií a nenápadně umístěným elektromotorem. Ten bývá často umístěn v ose zadního nebo předního kola. Ovládání elektrokola bývá umístěno na řídítkách a na první pohled si ani nemusíte všimnout, že se jedná o elektrokolo. Nemusíte se bát, že se jedná o jízdní kolo, na kterém nešlapete a jen se vezete pomocí elektromotoru, i na tomto kole máte stále možnost šlapat.

 

Proč vybrat elektrokolo

Při výběru jízdního kola se zamyslete vždy nad tím, na jaké trasy kolo potřebujete, jak často budete jezdit a jaké máte další požadavky k této aktivitě. Elektrokolo oceníte při stoupání do vysokých kopců nebo ve velmi náročném terénu. Výhodou je, že elektrokolo si můžete pořídit i jako rehabilitační prostředek, po úraze nebo při problémech s klouby, kdy je pro vás jiná zátěž u sportu nevhodná.

 

Mylné představy o elektrokole

Mezi nejrozšířenější mylnou představu patří tvrzení, že elektrokolo je kolo s motorem, kdy už vůbec nemusíte šlapat. Opak je však pravdou, elektrokolo je jízdním kolem, kde šlapat rozhodně můžete a určitě budete. Elektromotor vám pomůže jen pokud budete potřebovat větší vzdálenost, chvíli si odpočinout od šlapání nebo pojedete do velkého kopce.

Při jízdě na elektrokole také nemusíte vlastnit řidičský průkaz, nemusíte nosit od 15 let ani přilbu. Ta se však doporučuje, pokud jedete delší vzdálenosti a v mnohých případech vám může cyklistická přilba zachránit i život.

S elektrokolem můžete jezdit po cyklistických stezkách, ale také po silnicích. V tomto případě by mělo být kolo vybaveno povinným příslušenstvím. Mezi ně patří světla, zvonek, odrazky a další. Velkou výhodou je také to, že elektrokolo zvládne i jízdu v dešti.

 

Doba jízdy

Výdrž baterie elektrokola závisí na mnoha faktorech. V mírném a rovinatém terénu ujedete klidně i 100 km na jedno nabití. Větší vzdálenosti, nerovný a náročný povrch pak mohou dobu nabití baterie zkrátit i na polovinu. Vliv na výdrž kola má samozřejmě i teplota venku, hmotnost jezdce i nákladu. Dobíjení elektrokola je však jednoduché, baterie se nabíjí v zásuvce podobě jako mobilní telefon.

 

Výhody elektrokola

Mezi další velké výhody patří ekologický provoz, vyhnutí se kolonám ve městě a také nebudete pro elektrokolo potřebovat takový prostor jako například pro auto. Městské elektrokolo můžete jednoduše zaparkovat a i doma vám nezabere příliš místa. Navíc jej můžete použít k cestě do práce nebo do města, kdy se po cestě opravdu nechcete zpotit a fyzicky vyčerpat.