Výživa svalů

Chcete mít vysportovanou postavu, pořádné svaly a vyrýsované břicho? Pro svaly je důležité nejen cvičení, ale třeba je taktéž i dodávání živin tělu. Bez dobré výživy to prostě nejde. Na co všechno byste se měli zaměřit?

Důležité je dodávat tělu proteiny, které jsou důležité nejen pro aktivní sportovce, ale i pro lidi, kteří se chtějí zaměřit na zdravé stravování. Proteinové tyčinky jsou opravdu chutné, nejčastěji s příchutí čokolády, s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem vlákniny a bílkovin. Pomocí podobných tyčinek můžete vašemu organismu zabezpečit přísun kvalitních proteinů. Konzumovat je vhodné pouze jednu tyčinku denně po tréninku, rozhodně byste to s nimi neměli přehánět. Dají se považovat za součást rozmanité a správně vyvážené stravy v kombinaci se zdravým životním stylem.

Proteiny jsou nesmírně důležité pro tělo, protože jsou spolu se sacharidy a tuky základními živinami, které dodávají tělu energii. Existuje několik druhů proteinů. Syrovátkový protein, hovězí, vaječný, sojový, mléčný protein či kasein. Proteiny lze rozdělit na několik skupin. Jsou živočišného i rostlinného původu a každý z nich může být pro vás něčím vhodný. Jaký je ale ten nejlepší protein?

Tip: Jak na zdravé a chutné fitness menu?

 

Syrovátkový protein

Syrovátkový protein lze rozdělit podle výrobního procesu na tři skupiny. Syrovátkový koncentrát, syrovátkový izolát a syrovátkový hydrolyzát. Nejkvalitnější z nich je syrovátkový hydrolyzát, proteinové částice v něm jsou rozděleny na peptidy. Tato syrovátka je částečně předtrávená a lidský organismus ji dokáže lépe využít.

Mléčné výrobky jsou také důležité. S věkem se u lidí zhoršuje schopnost trávení laktózy a více než polovina dospělých trpí její intolerancí. Projevuje se pocitem nafukování či horším trávením. Zakysané mléčné výrobky ale většina lidí toleruje dobře a není důvod se jim vyhýbat. Jsou důležité zejména pro obsah probiotik. Pokud se rozhodnete je ze stravy vynechat, měli byste zvážit alespoň užívání probiotik z lékárny.