Zabezpečení auta proti krádeži – jak se vyvarovat odcizení vozidla?

Ať už jste hrdým majitelem nového auta nebo vám před domem stojí starší vůz, jistě budete souhlasit, že největším strašákem všech vlastníků vozů je jeho odcizení. Jak jej tedy co nejlépe zabezpečit, pokud nemáte k dispozici garáž?

 

Vaše auto není trezor

Nenechávat cennosti v autě se na první pohled zdá jako naprostá samozřejmost, stále se však najdou lidé, kteří toto pravidlo nedodržují. Pokud totiž v autě necháte jakoukoliv cennou věc (a nemusí se jednat ani o telefon či peněženku – zloděje může přilákat i taška na zadním sedadle), akorát na svoje auto upozorňujete potencionální lupiče. I když je zde pravděpodobnost, že by neukradl auto celé, za případné rozbité okno či jiné poškození to rozhodně nestojí. Rada tedy zní jasně – nenechávejte v autě nic. To platí i o dokladech, které mnoho lidí nechává v přihrádce. Pokud vám auto ukradnou, přijdete totiž i o důležitou dokumentaci.

 

Bezpečnostní prvky

Auto lze zabezpečit mnoha různými způsoby. Prvním z nich jsou mechanické zámky. Často se můžete setkat se zámkem řadicí páky, který znemožňuje zařadit rychlost, a s vozem tak nelze odjet. V minulosti se také často využívaly zámky na volant, které však byly postupně nahrazeny modernějším zabezpečením. Další jsou potom alarmy, které upozorňují majitele hlasitým houkáním, pokud se do vozu snaží někdo silou dostat. Houkající auto na sebe přitahuje pozornost, zloděj tak ve většině případů prchne. Jedním z nejspolehlivějších zabezpečovacích systémů je GPS lokátor se zařízením, které v případě neoprávněného vniku do vozidla kontaktuje bezpečnostní agenturu. Tato varianta je sice poměrně nákladná, avšak velmi účinná. V případě, že vlastníte nové a drahé vozidlo, se může skutečně velmi vyplatit. Poslední formou ochrany auta je imobilizér. Jeho funkce je zcela jednoduchá. Pokud auto stojí zamčené, jsou rozpojeny elektrické obvody ve vozidle. Odemknout (a znovu sepnout)se dají pouze dálkovým ovládáním centrálního zamykání či použitím klíče.

A jak si chráníte automobil vy?