Zásnubní, nebo svatební prsten? Obojí?

Jaký je rozdíl mezi zásnubním a svatebním prstenem? Poměrně zásadní. Zatímco zásnubní prsten pořizuje muž, jenž jeho prostřednictvím žádá svou vyvolenou o ruku, prsten svatební si dvojice už vybírá společně. Při svatebním obřadu si je pak vzájemně vymění.

Pokud žena na ruce nosí zásnubní prsten, znamená to, že je zadaná a bude se v dohledné době vdávat – tradice říká, že svatba by měla následovat do roka po zásnubách. Její nastávající jí ho prst (prsteníček levé ruky) nasunul v okamžiku, kdy ji požádal o ruku.

 

Vybíráme zásnubní prsten

Protože při nákupu zásnubníhp prstene vybírají muži, nemusí to pro ně být zrovna snadný úkol. Obzvláště pokud se ve špercích nevyznají. V ten okamžik je na místě poradit se se zlatníkem. Nebo k nákupu přizvat kamarádku nastávající nevěsty.

 

Zirkon, nebo diamant?

Zásnubní prsten většinou bývá osazen kamínkem či diamantem. Levnější variantou je zirkon, který ovšem časem může změnit barvu. Samotný prsten může být ze zlata (žlutého, růžového, bílého), časté ovšem jsou i zásnubní prsteny stříbrné.

 

Zvolte správnou velikost!

Důležité je, aby ženě zásnubní prsten dobře padl, nebyl jí malý ani jí z prstu nepadal. Protože si ho ve zlatnictví nebude moci vyzkoušet, vezměte jí ze šperkovnice jiný prsten, na základě kterého zlatník určí jeho velikost ženina prstu.

 

Vybíráme svatební prsten prsten

Při výběru svatebního prstenu (setkat se můžete i s pojmem snubní prsteny) si pár na rozdíl od prstenů zásnubních vybírá společně, což je praktické jak z hlediska určení jejich velikosti, tak i materiálu. Není přitom pravidlem, že dvojice musí mít prsteny stejné. Jedním z hlavních parametrů výběru svatebního prstenu je jeho materiál. Největší popularitě se těší prsteny ze zlatého, růžového a bílého zlata. Důležitý však je i profil snubního prstenu, který může být kulatý či plochý. Ale také půlkulatý, plochý, trojvlnný, konkávní, nebo lichoběžný.

Při výběru svatebního prstenu si dejte na čas. Všechny si v klidu vyzkoušejte a zvolte takový, který vám nejvíce padne do oka. Možná ho na prstu budete nosit po zbytek svého života.