Zkontrolujte si houbku dezénu pneumatik. Jak na to?

Ranní nízké teploty mnoho řidičů zaskočily a všechny provází stejná myšlenka: brzy bude čas přezout na zimní gumy. Jak překontrolovat, že jejich dezén je v pořádku a můžete ty loňské ještě využít?

 

Proč je dezén důležitý

Pneumatika je jednou z nejdůležitějších součástí auta, bez ní by nejelo a nebo jelo velmi špatně. Každá pneumatika má určitý vzorek, který se liší podle jejího výrobce i povrchu, na který je určena.  Pro běžné používání rozlišujeme letní a zimní, přičemž u letních očekáváme dobrý odvod především vody a u zimních bezpečnou jízdu i na sněhové břečce. Aby pneumatika fungovala jak má, musí být hloubka dezénu dostačující. Sjeté pneumatiky mají vzorek už jen minimální nebo žádný a proto jsou velmi nebezpečné pro jízdu, mohou klouzat a špatně drží na silnici. Na jaře a na podzim je ideální navštívit pneuservis, nechat si auto přezout a překontrolovat, zda je v pořádku geometrie kol i vše ostatní pro bezpečnou jízdu.

 

Měřte, měřte!

V servisu vám na auto neobují kola, která mají sjetý vzorek a ohrozili byste tak jízdou sebe i ostatní účastníky silničního provozu. I mimo dobu vhodnou k přezutí je vhodné si překontrolovat, že dezén je stále v pořádku a jeho hloubka dostačující. U nových je hloubka kolem 7 – 8 mm u letních a 9 – 10 mm u zimních, jízdou se pak hloubka dezénu snižuje. Pro ochranu řidičů a dodržení bezpečnosti je zákonem dána minimální hloubka vzorku 1,6 mm pro letní a 4 mm pro zimní gumy. Jakmile je hloubka nižší než zákonem daná, musíte pneumatiky vyměnit. Měření hloubky se provádí v hlavních drážkách hloubkoměrem, který má přesné údaje. Pro orientační rychlé měření vám bude stačit pětikoruna. Do drážky vzorku ji zasuňte tak, aby na ní zobrazená číslice 5 byla vzhůru nohama. Jedním pohledem pak zjistíte, jak je na tom vaše pneumatika: když je vidět celá číslice, hloubka je malá a začněte tak řešit výběr pneumatik. Pokud je vidět jen část číslice, je vše v pořádku a hloubka vzoru je dostačující, můžete bez obav jezdit dál.

To, jak rychle se pneumatika sjede ovlivňuje mnoho věcí, jako je tlak v pneumatikách, geometrie i styl jízdy. Pneumatiky je vhodné kontrolovat průběžně, abyste měli dostatek času případný výběr nových vyřešit.